EĞİTİM DÜNYASI Etkinlikler ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ Sosyal Dersler

Ders Dışı Etkinliklere Harika Bir Örnek: Haber Toplantısı

Her yıl ABD’nin farklı bir şehrinde düzenlenen ve dünyanın en prestijli eğitim teknolojileri konferansı olma özelliğini taşıyan ISTE Conference&Exposition, bu yıl Türkiye’den de bir okulu ağırlayacak.

newsmeeting_1

Özel Bahçelievler İhlas Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Mehmet Ali Doğan, öğrencileri ile hazırladığı “News Meeting: The Journey to Digital Wisdom” adlı projeyle, ISTE Conference&Exposition’da sunum yapma hakkı kazandı. Dünya çapında elde ettiği bu başarıyı öğrencilerine borçlu olduğunu ifade eden Doğan, eğitim teknolojilerini derslerine iyi bir şekilde entegre ettiklerini ve birçok platformda başarı elde ettiklerini belirtti. Mehmet Ali Doğan, ISTE Conference’a kabul edilen projesiyle ilgili şu bilgileri veriyor:“Öğrencilerimiz ile haftalık olarak, Türkiye ve Dünya gündemiyle ilgili haber toplantıları düzenliyoruz. Dijital uygulamaların da etkin olarak kullanıldığı bu çalışmada öğrenciler, gruplara ayrılmış olarak; ekonomi-eğitim, siyaset, spor, kültür-sanat, dünya haberlerini 1 hafta boyunca takip edip derleme yapıyorlar.Öğrenciler, dikkate değer buldukları haberleri “Scoop it!, Qwiki, Voicethread” gibi dijital uygulamaları kullanarak kendi dijital bültenlerini oluşturuyorlar. Bu bültenlerden içerik çalışması yapıp, grup halinde sunum için hazırlıklara başlıyorlar. En önemli bir kaç haberi ayırıyorlar ve içeriğine hazırlanıyorlar. Her grubun takip ettiği haber kategorisi haftalık olarak değişiyor. Toplantı günü geldiğinde grup üyeleri bir araya gelerek haberlerini karşılaştırıyorlar. Her öğrenci grubundan ülke ve dünya gündemiyle ilgili haberleri paylaşmalarını istiyor ve onlardan yorum yapmalarını da bekliyorum.”
Ayrıca, bu toplantıyı sosyal medya ortamıyla ilişkilendirmeyi düşündüklerini belirten Doğan, yakında web.tv ya da hangout kullanarak canlı yayın yapmak istediklerini de belirtiyor.


Toplantıların bir sohbet havasında geçtiğini belirten Doğan, öğrencilerinin bu etkinlik sayesinde, okuma-anlama-yorumlama, özgüven ve ifade etme, dijital ve mobil uygulamaları kullanma becerilerinin kayda değer bir gelişme gösterdiğini belirtiyor.

Bu yıl 23-26 Haziran 2013 tarihinde, ABD’nin Texas Eyaletinin San Antonio şehrinde gerçekleşecek ISTE Conference&Exposition, 20.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlayacak.

Mehmet Ali Doğan