EĞİTİM DÜNYASI EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ Mobil Uygulamalar Online Araçlar

Google Öğretmenler Tarafından Keşfedilmeyi Bekliyor-1

Arama motoru dediğimizde aklımıza ilk Google gelir. “Google’a soralım” artık çok sık duyduğumuz tabirler arasında. Fakat, Google sadece bir arama motoru olmaktan çok öte. Dünyadaki eğitimcileri ve eğitim ile ilgili paylaşımları takip ediyorsanız, “Google docs”, “Google drive”, “Google in education” vb. Google uygulama ve hizmetleriyle sıklıkla karşılaşıyorsunuz demektir. Peki tam olarak nedir bu Google uygulamaları? Neden eğitimciler Google’ın hizmetlerine bu kadar yoğunlaşıyorlar? Nasıl daha fazla işe yararlar? Bu ve benzeri sorularınızı cevaplamak için ayrıntılı bir rehber ile karşınızdayız.

Bu yazımızda sizlere Google in Education sayfasından, Google Arama, Görsel Arama ve Google Akademik gibi özel Google arama sayfalarından, Google Alerts, Google Kitaplar ve Chrome Web Mağazası’ndan bahsedeceğiz. İlerleyen günlerde ise Google Maps, Google Play Store, Google Plus, Google Hangouts, Google Haberler, Youtube, Blogger, Google Gruplar, Google Siteler ve Google Drive gibi Google hizmetlerinin eğitimde kullanım senaryolarıyla ilgili yazacağız.

googleinedu

Google kısa zaman önce “Google in Education” sayfasını yeniledi ve eğitime verdiği önemin daha da artacağının ilk sinyallerini vermiş oldu. Yenilenen sayfasında Google, sunduğu hizmetleri sayfasına sistematik bir şekilde yerleştirmiş ve bu işe daha da önem vereceğini “Google in Education” sayfasında belirtmiştir. Önümüzdeki günlerde de Google gibi bir devin eğitimle ilgili yeni inovasyonlarını duyacağımızı tahmin ediyoruz.

Bu yazımızda sizlere yukarıda bahsettiğimiz Google Hizmetlerini tanıtmanın yanı sıra, eğitimde nasıl kullanılabileceğine yönelik ipuçları vermeyi de amaçlıyoruz. Faydalı olması dileğiyle…

Google Arama, Görsel Arama ve Google Akademik

görselarama akademikarama

Google ile arama belki de internette en çok kullandığımız özellik. Görsel arama hepimizin sıklıkla kullandığı bir özellik olmakla birlikte bir görseli yükleyerek ona benzer görselleri bulma ise benim en beğendiğim özelliklerinden. Google akademik ise, akademik makaleler arasında arama yapmaya yarayan bir arama sitesi. Eğitimle ilgili akademik makalelere buradan kolaylıkla ulaşabilir, eğitimle ilgili yeni çıkan yayınları da buradan takip edebilirsiniz. Böylelikle mesleğinizle ilgili gelişmeleri yakından takip etme imkanı sağlamış olursunuz.

Google Akademik: http://scholar.google.com.tr/

Google Kitaplar

googlekitap

Google Kitaplar ile telif haklarına tabi olmayan veya yayıncının izin verdiği kitabın önizlemesini, bazı durumlarda ise tüm metnini görebilmeye imkan veren Google hizmetidir. Kitap kamu malıysa, kitabın PDF biçimindeki bir kopyasını indirmekte mümkün. Eğitimle ilgili daha çok okumak istiyorsanız, dünyanın diğer ucundaki meslektaşlarınızın hangi kitapları okuduğunu merak ediyorsanız, Google Kitaplar tam size göre bir hizmet.

Google Kitaplar: http://books.google.com.tr/

Google Chrome Web Mağazası

chromewebstore

Google’un internet tarayıcısı olan Chrome, aynı zamanda kendi arayüzü içerisinde bize bazı uygulamalar sunuyor. “Google Chrome Web Mağazası” adımdaki bu hizmet, Google’ın tarayıcısını sadece bir tarayıcı olmaktan çok öteye taşıyor. Bazı uygulamalar sadece internet sitesine link işlevi görse de bir çok uygualama Chrome’a entegre çalışan bir uygulama gibi çalışmaktadır. Chrome Web Mağazası’nın eğitim kategorisine girdiğimizde önümüze çok fazla seçenek çıkıyor. Hepsi bir uygualama ya da programcık gibi Chrome’un arayüzünde çalışmasa da yani bazıları sadece link vazifesi görse de eğtim ile ilgili binlerce kaynağın hemen elinizin altında bulunması gerçekten büyük bir avantaj.

chromewebstore2

Özellikle, öğretmenlerin Google Chrome Web Mağazası’nı mutlaka denemesini, eğitimle ilgili, kendi alanı ile ilgili arama yapmasını bulduğu uygualamları denemesini tavsiye ediyoruz. Google Chrome Web Mağazası’nı kullanabilmek için Google Chrome tarayıcısının yüklenmesi gerekmektedir.

Google Chrome Web Mağazası: https://chrome.google.com/webstore/

Google Alerts

Google’ın, pek bilinmeyen fakat faydalı hizmetlerinden biri de “Google Alerts”dir. Google Alerts ile ilgilendiğiniz anahtar kelimelerle alakalı Google sonuçlarındaki (video, web, haberler, blog yazıları vb.) en son güncellemelerin sizin belirleyecebileceğiniz belli peryotlarla e-posta adresinize gönderilmesi hizmetidir. Peki, bu hizmeti nasıl mesleğimiz ile ilgili kullanabiliriz? Örneğin, “eğitim öğretim” alanında kullanarak, eğitimle alakalı haberlere, blog yazılarına, kitaplara, videolara veya derslerinizle ilgili içeriklere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

http://www.google.com.tr/alerts adresinden yeni sorgular oluşturabilirsiniz.

Mesela, “education” kelimesi ile igili bir sorgu oluşturalım…

Sonuç türü olarak videoları seçiyorum. Siz, seçenekleri istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Daha sonra “Alert Oluştur” kısmından sorguyu giriyorum. “Alert’lerinizi Yönetin” butonuna tıklayarak mevcut sorgularınızı düzenleyebilirsiniz.

Daha sonra, seçtiğiniz anahtar kelimelere yönelik, Google Alerts sizlere aşağıdaki gibi bir posta gönderiyor.

 

 

Makalemizin devamı Google Maps, Google Play Store, Google Plus, Google Hangouts, Google Haberler, Youtube, Blogger, Google Siteler, Gruplar ve Google Drive gibi Google hizmetlerinin eğitime ve eğitimcilere sağladığı kolaylık ve yararların yanı sıra, eğitimde kullanım senaryolarını da içerecektir.

Takip Et