Start-Up

Üniversite Odaklı Online Eğitim Platformu- Get High Grade

Online eğitim, günden güne gerek kurumlar, gerekse bireyler tarafından daha sık ve verimli şekilde kullanılmaya başlıyor. Teknik ve entelektüel konularda çok çeşitli kaynaklara ulaşan bireyler, hem global ölçekte bağlantılar edinme hem de farklı ufuklara yelken açma şansını yakalıyor.

Online eğitim kanallarının kullanım oranın artışındaki en büyük etkenler operasyonel maliyetlerin düşük olması, içerik çeşitliliğinin fazla olması, bilginin hızlı ve güvenilir şekilde paylaşılabiliyor olması gösterilebilir.

Ancak olayı derinlemesine incelediğimizde kullanıcıların ciddi anlamda bir memnuniyetsizlik yaşadığını görüyoruz. GetHighGrade ekibi tarafından yapılan bir pazar araştırmasında öğrencilerin yaklaşık %80’nin İnternet’de buldukları kaynaklardan verim alamadıklarını görüyoruz. Araştırmaya dair diğer çarpıcı detaylar ise:

Öğrencilerin;
%70’i dersleri yeterli düzeyde takip edemiyor.
%40’ı internette ihtiyaç duydukları kaynakları bulamıyor. %42’si ise konu anlatımlarını yetersiz buluyor.
%72’si online eğitimin gelecekte büyük bir pazar olacağına inanıyor.
%55’i ders çalışmanın her zaman zor olduğunu,
%50’ye yakını ise yeterli düzeyde Türkçe kaynak bulamadığını belirtti.
%80’i ders notlarını doğrudan arkadaşlarından temin ediyor.

gethigh

Bu ve diğer verileri harmanlayan ekip Türkiye’de ki üniversiteli gençler için kaliteli içerik üretmeyi ve iyi içeriğin ödüllendirileceği bir platform için kolları sıvadı. gethighgrade.com ile online eğitim sektörüne girmeye hazırlanan ekibin öğrenciler için sunduğu değerler şu şekilde listeleniyor:
Üniversite öğrencileri yükleyecekleri konu anlatımları ve paylaşacakları diğer kaynaklar ile kendilerine ek gelir yaratabilecekler.
Konu anlatımları tamamen üniversite derslerine yönelik olup, mevcut müfredat ile paralellik gösterecektir.
Açılan derslere kullanıcılar kayıt olup, paylaşılan tüm kaynaklardan faydalanabilecekler.
Açılan derslerde konu anlatım videoları, soru çözümleri, döküman paylaşımı ve Podcast gibi dijital çağın sunduğu tüm içeriklerin yayını yapılabilecek.
Eğitmenlerin değerlendirilmesi derse kayıt olan kullanıcılar tarafından yapılabilecek.
Geliştirme aşamasında olan portal için şu an eğitmen ve ilk kullanıcı kayıtları açılmış durumda. Mevcut veya geçmiş dönem derslerinde kendisine güvenen eğitmen adayları gethighgrade.com adresi üzerinden “Eğitmen Olmak İstiyorum” butonuna tıklayarak ilk adımı atabilir. Formun doldurulmasının ardından kişiler proje sahipleri ile tanışarak sürecin nasıl daha iyi dizayn edileceğine dair fikir alış verişinde bulunup, ayakları yere sağlam basan bir eğitim platformunun temellerini birlikte atacaklar.

http://www.viralblog.com/wp-content/uploads/2014/07/Digital-trends-of-2014.jpg
http://www.viralblog.com/wp-content/uploads/2014/07/Digital-trends-of-2014.jpg

İlk kullanıcılar ise geliştirme sürecinin her adımında geri bildirimlerini ekip ile paylaşarak kullanıcı deneyimini üst seviyelere çekme noktasında destek verecekler.
2016 yılında online eğitim sektörüne renk getirmesi beklenen bu girişimi eğitimtrend olarak sizlerle paylaştık. Hem kendisine ek gelir sağlamak hem de Türkiye’nin her köşesindeki üniversite öğrencileri ile bağlantı kurmak isteyen kişileri bekleyen gethighgrade.com’da sizde yerinizi alın.

Mehmet Ali Doğan