EĞİTİM DÜNYASI Eğitim Haberleri

Eğitim ve Reform

kenrobinsonEtkileyici ve esprili stiliyle Sir Ken Robinson, 2006 yılında yaptığı efsane konuşmasının devamını 2010 yılında getiriyor, standardize okullardan, çocukların doğal yeteneklerinin gelişebileceği ortamlar oluşturmak gerektiğinden, kişiselleştirilmiş eğitime radikal bir geçiş yapılması gerektiğini savunuyor.

Öncelikle, eğer Ken Robinson’un 2006 yılında yaptığı TED konuşmasını izlemediyseniz, sizi öncelikle onu izlemeye davet ediyoruz.  http://egitimtrend.com/okullar-uretkenligi-olduruyor/

Ken Robinson’un konuşmasından;

“En büyük zorluklardan biri eğitimin temelinden yenileştirmektir. Yenilik zordur çünkü insanların alışmakta zorlanacakları yeni bir şeyler yapmalarını gerektirir. doğru varsaydığımız şeyleri sorgulamayı gerektirir, apaçık ortada olduğunu düşündüğümüz şeyleri yeniden gözden geçirmemizi gerektirir. Reform ya da değişimle ilgili en büyük sorun sağduyunun koşulsuz kabulüdür. İnsanlar bir şeyi kabul ederler çünkü derler ki “Bu iş başka türlü yapılmaz çünkü bu hep böyle yapılmıştır.”

“Bir başka büyük sorun da uyum. Eğitim sistemlerimizi fast food modeline uyarlamışız. Jamie Oliver bu konuya değindi geçen gün. Catering kalite güvence sisteminde iki model vardır. Bunlardan biri olan fast food modelinde her şey standarttır. Diğer model Zagat ve Michelin gibi restoranlardır, bunlarda hiç bir şey standart değildir Her şey o anki duruma göre özel olarak hazırlanır. Eğitim dünyasi olarak biz kendimize fast food modelini layık görüyoruz. ve bu yaklaşım ruhumuzu ve enerjimizi tüketiyor aynı hamburgerlerin sağlığımızı tükettiği gibi.”
 

 

Takip Et