Okullar Üretkenliği Öldürüyor!

Ken Robinson, üretkenliği (baltalamaktan ziyade) besleyen bir eğitim sistemi meydana getirme ülküsünü eğlenceli ve son derece sürükleyici bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

“Şu anda bizim eğitim sistemimiz akademik yetenekler göz önünde bulundurularak dizayn edilmiştir. Ve bunun böyle gerçekleşmesinin bir sebebi vardı. Bütün sistem 19. yüzyıldan önce, dünya çapında ortalıkta herhangi bir eğitim sistemi yokken ilk defa ortaya çıktı. Ve dahası hepsi endüstrileşmenin ihtiyacını karşılamak üzere oluşturuldu. Bu yüzden hiyerarşinin temelinde iki fikir var. Birincisi, en tepede iş sahası için en faydalı konular yer alacak Hatta bu yüzden büyük ihtimalle siz de okuldayken hoşlandığınız şeylerden, eğer böyle devam ederseniz bir işe sahip olamayacağınız söylenerek uzaklaştırıldınız. Öyle değil mi? Müzikle uğraşma, müzisyen olmayacaksın; resim yapma, ressam olmayacaksın. İyi tavsiye…fakat şimdi görüyoruz ki büyük bir yanılgı. Bütün dünya köklü bir değişim girdabına girdi. Ve ikincisi, zeka algımızı domine eden akademik yetenek, çünkü sistemi üniversiteler dizayn etti. Eğer bütün dünyadaki eğitim sistemlerini düşünürseniz, halk eğitimi öğrencileri üniversiteye hazırlayan bir süreçtten öte bir anlam taşımamaktadır. Ve sonuç olarak bir çok yetenekli, zeki, yaratıcı insan aslında hiç de öyle olmadıklarını düşünüyor, çünkü okulda iyi oldukları şeylere değer verilmiyor, ya da daha fenası küçümseniyor. Ve bence bu şekilde devam ederek durumu kurtaramayız…”

 “Okullar Üretkenliği Öldürüyor!” üzerine bir yorum

  1. Selam….öncelikle yenilikçi olmanız ve çok değerli fikirleri paylaşmanızdan ve de yeni ufuklara pencere açmamıza yardımcı olmanızdan sonsuz teşekkurlerimi sunmak istedim.Sene 2013 ve sistem aynı…zaman çok hızlı,teknoloji süper ama malesef eğitim sistemi tek kelime ile bitik ve de yitik…Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseriniz olacak diyen yuce fikir adamı,buyuk kurtarıcı bunu biliyordu ama öğretmenlerin yenilikçi olmasına sistem izin vermedi lutfen bir an önce sistemi yenilemek adına adım atmada öncü olun..farklı düşünen beyinlere ihtiyaç var,seminerler düzenleyin öncelikle tv,radyo,okullara..ve eğitimcilere…ve tv kanalları bu konularda bilgilendirme kanayan yaraya pansuman yapmak…parmak basmak belki kanama durur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Yorumu Göndermeden Önce Aşağıdaki Soruyu Cevaplayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.