EĞİTİM DÜNYASI

Okulsuz Eğitim Olur mu?

Okul, eğitim-öğretim veren en alışılmış merkezdir, ancak kuşkusuz tek de değildir. Geleneksel eğitim sisteminden uzaklaşarak, sınıflara kapanmaksızın bilgi sahibi olan birçok kişinin başarı öyküsü bilinmektedir. Learning World’de Almanya, Fransa ve Amerika’da geliştirilen okulsuz eğitim yöntemlerini incelenmiş. Bu sıradışı uygulamalara bir göz atalım.Almanya: Sistemi terk etmek

Berlin’e dünyanın her yerinden öğrenci geliyor. Bu öğrenciler, sadece Berlin’in canlı atmosferini yaşamayı değil, başkentin büyük üniversitelerinden birinden mezun olmayı amaçlıyor.

Amerikan asıllı Dale J. Stephens kariyerine başlamak için eğitim almaktan farklı bir plana başvuruyor. Kurduğu “UnCollege.org” adlı örgütle kendisi gibi diğer gençlerin kişisel eğitimine rehberlik ediyor.

Daha fazla bilgi için:
dalejstephens.com
uncollege

Fransa: Stern’lerin deneyimi

Andre Stern hayatında hiç okula gitmemiş olmasıyla gurur duyuyor ve 2 yaşındaki oğlunun da aynı yolu izlemesini umuyor.

Andre’nin bu seçimi yapmasını sağlayan, eğitim uzmanı babası Arno Stern, Paris’te kurduğu “kapalı mekan” isimli merkezde alışılmış kuralları, deyim yerindeyse “okul kirliliği“ni yıkmaya çalışıyor. Her yaştan çocuk buraya gelerek, hiçbir rekabet ve baskı olmaksınız resim yapıp oyun oynayabiliyor.

Daha fazla bilgi için:

andrestern.com

Amerika: Kendin yap!

Emerson ailesi çocuklarını okula göndermiyor. Özel öğretmen tutma yoluna da başvurmuyor. Aile klasik okul müfredatını uygulamadan çocuklarına kendi eğitimini veriyor. Emerson çifti, bu yöntemle okulu reddediyor; klasik evde eğitim sistemine de karşı çıkıyor.

Okulsuz eğitime başvuran aileler eğitimin ömür boyu olduğuna ve matematik, edebiyat, coğrafya gibi bölümlere ayrılamayacağına inanıyor. Örneğin kaya tırmanışı, fizik, beden eğitimi ve coğrafyayı anlamak için bir araç olarak görülüyor. Bu yöntemle aynı zamanda hep birlikte iyi vakit geçirmek mümkün oluyor.

VİDEO:Kaynak: http://tr.euronews.com/2012/03/14/okulsuz-egitim/

Mehmet Ali Doğan