EĞİTİM DÜNYASI Eğitim Haberleri Makaleler

Kim Demiş Okullar Öğrencileri Hayata Hazırlayamıyor Diye?

okullar ve seçim

Okul Seçimlerinin Ekonomiye ve Toplum Hayatına Katkıları

Bugünlerde okullarda çok demokratik bir hava esiyor. Öğrenci meclis çalışmaları son sürat devam ediyor. Bazı okullarda seçimler tamamlandı, okul başkanına kavuştu, herkes rahatladı. Tabi, seçim sürecinin devam ettiği okullarda okul başkanlığı için aday olan öğrenciler arkadaşları ile görüşüyor, kulisler yapıyor hatta kantinden seçmenlerine hamburger bile ısmarlıyor.  İşte tam bir iletişim becerilerinin geliştirilmesi için kendiliğinden oluşmuş bir sosyal ortam.

Seçim çalışmalarına devam eden başkan adayları sadece bu işlerle başa çıkmıyor; poster, broüşürler, afişlerler ile okulun duvarlarını süslüyor, olayın ciddiyetini kavrayabilen (!) veliler daha profesyonel yöntemlerle aday olan çocuklarını destekliyorlar. Bu sayede matbaaların cirolarında sağlam bir artış da gözleniyor. Böylelikle bu seçim işinin öğrencilerin hayatına nasıl bir katkı yaptığını bir yana bırakın, toplumsal hayatımıza sağladığı bariz katkıları da gözden kaçırmamak gerekiyor.

 Kim Demiş Okullar Öğrencileri Hayata Hazırlayamıyor Diye?

Okul seçimlerinin toplumsal ve ekonomik etkilerine yüzeysel değindik. Öğrenciler sosyal becerilerini geliştirirken el becerilerini de afiş, poster vb. çalışmalar hazırlarken geliştirebiliyor. Bunu eklemeyi de unutmayalım. Tüm bunların yanında, başkan adayı olan öğrencilerin vaatlerini dinlerseniz dudaklarınız uçuklayabilir. Okullara yüzme havuzları, her sınıfa projeksiyon, okul bahçelerine bangee jumping, go kart vb. vaatler almış başını gidiyor. Başkan adayları çok rahat bir şekilde bol keseden atıyor. Demokrasiyi, demokratik seçimlerin nasıl olduğunu öğrencilere yaşayarak öğreteceğiz derken, onların bol keseden atarak, sahtekarlığa, düzenbazlığa, yalana, dolana  başvurmalarına seyirci kalıyoruz. İşin ilginç yanı, bu vaatleri veren öğrenciler de kendilerinin bu vaatleri yerine getiremeyeceğini çok iyi biliyor, bildiği halde hiçbir yetişkinin ya da arkadaşının buna itiraz etmemesine içten içte kıs kıs gülüyor. Kimse bu öğrencilere yerine getiremeyeceği vaatlerde bulunmasının doğru olmadığını neden söylemiyor?

Kim demiş okullar öğrencileri hayata hazırlayamıyor diye? Bu ülkede yetişen politikacıları düşünün. Onların vaatleri ile okullarımızda öğrenci başkanlığına aday olan öğrencilerin vaatlerini düşünün. İşte,  eğitim sistemimiz, eğitimciler, bu güzel ülkenin siyaset bataklığına yetiştirdiğimiz minik sayasetçilerimizle gurur duyun.

okullar-seçim
Öneriler

Peki ne yapmalıyız diye soracak olursanız, elbette ilk olarak öğrencilerin verdiği vaatleri dinlemek ve onlarla bu konuda konuşmak gerekiyor. Seçmenin de adayların da mantık çerçevesinde olmalarını sağlamalı , ne kimseyi kandırmaya ne de kanmaya müsamaha göstermemeliyiz.

Okullardaki sınıf başkanı ve okul meclis çalışmalarını, okul başkanlıklarının görevlerini yeniden gözden geçirmeliyiz. Başkanın görev ve sorumluluklarını artırmalı, konuşanları şikayet eden, sınıf defterini taşıyan, öğretmenlerin fiş ve defter imzalarını takip eden kişiler olmaktan öte görevler vermeliyiz.

Örneğin, Teaching Assistant modeli ve Müzakereci Öğrenci-Akran Arabulucuğu gibi projeler ile sınıf-okul başkanlıklarının sorumlulukları artırılabilir.

Teaching Assistant Modeli

Müzakereci Öğrenci – Akran Arabuluculuğu

 

Sizler de bu yazının altına yorum yaparak görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

Takip Et