Film-Kitap Tavsiyeleri

Kitap Tavsiyeleri

Bu yazımızda sizlere iki harika kitap tavsiyesinde bulunacağız. Birincisi, Amerikan eğitim sistemini farklı bir bakış açısı ile sorgulayan ve eğitim sistemindeki sorunlara farklı çözüm önerileri sunan Dr. Ron Paul’ın Okul Devrimi kitabı, ikincisi ise dünyanın “eğitimi dönüştüren adam” olarak tanıdığı, Khanacademy’nin kurucusu, eğitime getirdiği yenilikçi anlayış ve akım ile dünyada adını sıkça duyduğumuz Salman Khan’ın Dünya Okulu isimli kitabı…

Çocuk sahibi olsun olmasın pek çok kişi, eğitimin, toplumumuzun refahı ve geleceği için son derece hayati olduğu kabul edebilir. Oysaki mevcut sistemimiz başarılı olamıyor. Veliler kendilerini giderek çaresiz hissediyor ve tüm Amerikalıların neredeyse yarısı okullarımıza bir C derecesi sunuyor. Bu durumdan hareketle Ron Paul yeni kitabında soruna temelden saldırıyor ve evde eğitim ile Amerikan eğitim sisteminde serbest piyasa ilkelerinin uygulanmasına yönelik güçlü destek üzerinde yoğunlaşan odaklanmış bir çözüm getiriyor.

Dr.Paul, bu ülkede eğitimin tarihini inceleyerek nerde yanlış yaptığımızı, bu konuda neler yapabileceğimizi ve Amerikalılar için daha parlak bir gelecek sağlamak amacıyla eğitimle ilgili düşünüş biçiminizi nasıl değiştirebileceğimizi tanımlıyor.

http://www.dr.com.tr/kitap/okul-devrimi/ron-paul/egitim-basvuru/egitim/urunno=0000000612024

 

Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim. Geleceğin okulları nasıl olacak, eğitim nasıl dönüşecek, öğretmen – öğrenci ilişkisi nasıl yeniden şekillenecek, sınıflarda hangi teknolojik yöntemlerle ders işlenecek? Tüm bu konuların yanı sıra bu kitapta Khan Academy’nin hikayesini de en samimi şekilde kurucusunun kaleminden okuyacaksınız. Khan Academy’nin nasıl teknoloji ve eğitimi bir araya getirerek insan faktörünü ön plana çıkarttığını anlatan “Dünya Okulu”, eğitim reformunun geleceğine ışık tutuyor. STFA’nın 1992 yılında kurduğu Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı, 2012 yılında Khan Academy kurucusu Salman Khan ile Khan Academy’nin ilk uluslararası iş ortaklığı anlaşmasını imzaladı. Anlaşma çerçevesinde dünyanın en büyük internet öğrenim platformu Khan Academy Türkçeleştirilerek tüm dünyada Türkçe konuşan herkese ücretsiz olarak sunulmaktadır. Khan Academy Türkçe, Ekim 2014 itibariyle 2 milyon ders vermiştir. Herkese kendi hızında ve kişiselleştirişmiş eğitim anlayışıyla dünya genelindeki eğitim reformunun en önemli paydaşlarından olan Khan Academy’nin sunduğu interaktif alıştırmalar, yönlendirme ve puanlama sistemleri ile öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik raporlama gibi gelişmiş özellikler de binlerce eğitim videosu ile birlikte Türkçe olarak kullanıcılarla ücretsiz olarak buluşturulmaktadır. STFA, Khan Academy Türkçe projesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği protokolü imzalamış olup Fatih Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında ortak çalışmalara devam etmektedir. Khan Academy’nin kurucusu Salman Khan’ın 2012 yılında yazdığı “Dünya Okulu” isimli kitabı, Khan’ın eğitim reformu ve eğitim sisteminin geleceği ile ilgili görüşlerini derlediği vizyon açıcı bir çalışma. Eğitimde fırsat eşitliği için, herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim.

http://www.dr.com.tr/kitap/dunya-okulu/salman-khan/egitim-basvuru/egitim/urunno=0000000621437

Takip Et