Video

Öğretmenlik, Öğretmenlikten Fazla Bir Şeydir!

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Bilişi AĞI (EBA) Sosyal Eğitim Platformu üzerinden öğretmenlere yönelik çok faydalı yayınlar yapılıyor. Bunlardan biri de “Tecrübe Konuşuyor” programı. Tecrübe sahibi, duayenler bu programda kısa süreli söyleşi ile çok faydalı deneyimleri aktarıyor.

Prof. Dr. Ahmet İnam, (ODTÜ Felsefe bölümü öğretim üyesi) 3 Eylül günü “Tecrübe Konuşuyor” programında yayımlanan söyleşide çok değerli deneyimlerini öğretmenlere aktarıyor.

 

 

Prof. Dr. Ahmet İnam’ın konuşmasından değerli kesitler;

“Öğretmenlik, öğretmenlikten fazla bir şeydir diye düşünüyorum. Bu bir meslek değil, hayat tarzıdır.”

“Ders bir merakın, sevginin, bir muhabbetin yaşandığı ortamda gerçekleştirildiği takdirde hem öğrenci hem öğretmen orada yaşama sevinci duyar.”

“Öğrenci konuyu bilmese de bir öğretmenin konuya hakim olup olmadığını bilir. Bilmek, öyle bir şey ki, sizin bütün duruşunuzda, hal ve tavırlarında kendini gösterir.”

“Öğretmenlik büyük bir sevgi gerektiriyor. Kızmamayı gerektiriyor.”

“Öğrenci de öğretmene güvenmek ister. Bunun yolu, öğretmenin anlatacağından daha fazlasını bilmesi demektir.”

“Öyle öğretmenler vardır ki, saygıyı uyandırmanın ötesinde tepki uyandırırlar.
Saygı uyandırmak, bağırmak-çağırmak ile olmaz.”

“Öğretmenin işi bir takım malumatı -bilgi de demiyorum- öğrenciye aktarmak, sınav yapmak değil. Öğretmenin işi o aktardıkları bilgiler ile güzel insanların gelecekte yaşamasını sağlamak. Bütün eğitim bunun için değil midir?”

“Google’da bulabileceklerini onlara aktarıyorsanız, bu öğretmenlik değildir.
Siz onlara öyle şeyler söyleyin ki, onları yalnız sizle birlikte olduğu zaman öğrensin.
Teknoloji geliştikçe öğretmenlik de zorlaşıyor. Size öyle sorular soruyorlar ki, o konuda giderek düşünmüş, üzerine kafa yormuş olmanız, emek sarf etmiş olmanız gerekiyor.”

Takip Et