Genel

“MOOCs”: Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler

Uzaktan ve açık öğretim, çağımızda talep edilen bir öğrenim şekline dönüşmüştür. Hayat boyu öğrenme ihtiyacı duyan günümüz insanının ihtiyaçlarını karşılayacak pratik çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çeşitli platformlar oluşturulmakta ve sayısı her geçen gün artmaktadır.

MOOCs adı verilen platform, son günlerde oldukça popüler hâle gelmiştir. “MOOC”un İngilizce açılımı “Massive Open Online Course” şeklindedir. Türkçeye ise “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders” biçiminde tercüme edilmektedir. 2008 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Dijital çağın, öğrenme ihtiyaçlarına cevap vermede ön plana çıkan bir eğitim uygulaması denilse sanırım yanlış olmaz.

Bu platform aracılığıyla dünyanın önde gelen üniversiteleri ve merkezleri, açık ve uzaktan dersler veriyor. Bu derslerin çoğu, ücretsiz takip edilebiliyor. Örneğin, Duke Üniversitesi öğretim üyesi Dorian A. Canelas’ten “Kimyaya Giriş” dersini alabiliyorsunuz. Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Michael J. Sandel’den “Adalet” dersini alabiliyorsunuz. Bu dersleri almak için yapmanız gereken tek şey ise bilgisayarınızın başına oturmak ve dersleri takip etmek. Dersler sonucunda ise katılımcılar sertifika alabiliyor, bazen üniversitede alacakları derslerin yerine bu platformda aldıkları derslerin kredilerini saydırabiliyorlar. Oluşturulan forumlarda veya sosyal paylaşım sitelerinde katılımcılar birbirleriyle tanışmakta ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmaktadırlar.

Dünyanın farklı yerlerinden farklı milletlerinden insanlar MOOCs platformlarında buluşmakta ve yeni kazanımlar elde etmektedirler. MITx, HarvardX, BerkeleyX, UTx ve diğer birçok üniversitenin dersler sunduğu edX, üniversiteler tarafından onaylanmış sertifikalar alabileceğiniz ve farklı birçok disipline ilişkin dersler bulabileceğiniz Coursera gibi platformlarda kariyerlerini geliştirmektedirler.

 MOOCs yakın zamanda hayata geçmesine rağmen katılımcıların sayısı hızla artmıştır. Okuyucularımızın ziyaret edeceği kitlesel açık çevrimiçi dersler sunan bazı sitelere aşağıda yer verilmiştir.

Sağlayan

Tip

Kurumsal Katılımcılardan Bazıları

Coursera

Kâr amacı güden

Wharton SchoolUniversity of VirginiaStanford University,University of Tokyo,

iversity

Kâr amacı gütmeyen

Universidad Autonoma de MadridUniversity of FlorenceUniversity of Hamburg

edX

Kâr amacı gütmeyen

MITHarvard UniversityUC BerkeleyKyoto UniversityPeking UniversityUniversity of Queensland

ALISON

Ticari

yok

Canvas Network

Ticari

Santa Clara UniversityUniversity of UtahUniversité Lille 1

OpenLearning

Ticari

University of New South WalesTaylor’s UniversityUniversity of Canberra

Udacity

Ticari

yok

Academic Earth

Kâr amacı gütmeyen

UC BerkeleyUCLAUniversity of MichiganOxford University

FutureLearn

Kâr amacı gütmeyen

Open UniversityMonash UniversityTrinity College, DublinWarwick University

Peer to Peer University

Kâr amacı gütmeyen

yok

Khan Academy

Kâr amacı gütmeyen

yok

Saylor.org

Kâr amacı gütmeyen

yok

Udemy

Ticari

yok

World Education Portals

Kâr amacı gütmeyen

University of HelsinkiFlorida State UniversityTexas A&M University

Bu tablo,  http://en.wikipedia.org/wiki/Massive_open_online_course kaynağından alınarak Türkçeye tercüme edilmiştir.

İbrahim Tatlıses “Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik” derdi. Artık Urfa’da Oxford, Harvard, MIT, Duke aklınıza gelebilecek birçok iyi üniversite var.

İyi dersler…

Not: Bu yazıda, “MOOCs”tan kısaca bahsedilmiştir. Yararlarına kısmen değinilse de olumsuz yönlerine yer verilmemiştir.