Eğitim Materyalleri Sınıf Yönetimi

Öğrencileriniz Derslere Zevkle Katılsın

Bayan Ritter, öğrencilere söz hakkı vermeyi daha demokratik ve sistemli bir hale getirmek ve öğrencilerin dersi daha sıkı takip etmelerini sağlamak amacıyla Card-o Matic, adlı sistemi sınıflarında uyguladığını belirtiyor.

Ürettiği bu materyalin, öğrencilerin derse katılımını artırdığını ve dersi daha dikkatli dinlediklerini belirtiyor. Basit bir şekilde, öğrencilerin isimlerini bir karta yazarak, köşesinden geçirdiği bir halka ile kartları sırasıyla çeviriyor ve sırası gelen öğrenciye soru sorarak ya da fikrini söylemesini isteyerek öğrencinin derse katılımını sağlıyor. Bayan Ritter, öğrencilerin kendi adlarının söyleyeceğini, sıranın kendisine geleceğini bildiğinden daha dikkatli bir şekilde dersi dinlediğini, söylüyor. Ayrıca, her bir öğrencinin ismi 3-5 kartta yazdığından, sırası gelen öğrenci “Nasılsa bana tekrar sıra gelmiyecek” gibi bir düşünceye de düşmediğini belirtiyor.

Bu çalışmanın başka yararının da olduğunu belirterek; daha fazla düşünmeye ihtiyacı olan öğrencilere düşünme zamanı verdiğini, sırası gelecek öğrenciyi önceden söylediğini ve o öğrencinin de böyleyece ne söyleyeceğini düşündüğünü anlatıyor.

Buna benzer olarak, öğrenci katılımını artırmaya yönelik ve daha bir çok farklı özellikleri olan, daha önce sitemizde de tanıtımını yaptığımız ClassDojo sitesinin ve triptico programını incelemenizi öneririz.

İlgili Konu: Class Dojo ile Eğlenceli Sınıf Yönetimi

İlgili Konu: Dersleriniz TV Showları Tadında Olsun – Triptico

Aşağıdaki videodan bayan Ritter’ın anlatımını ingilizce olarak dinleyebilirsiniz.


Takip Et