EĞİTİM DÜNYASI

İyi Bir Eğitimde Sınıfların Önemi

Az sayıda öğrenciyle eğitimin hep daha iyi sonuçlar doğurduğuna inanılır, ancak asıl önemi olan bu mu? Eğitim uzmanı Mathew Chingos, asıl önemli olanın, küçük sınıfların sadece verimliliği değil fiyatıda artırdığı gerçeği olduğunu belirtti. ‘‘Küçülen sınıflar pahalıdır çünkü daha fazla öğretmen çalıştırmak durumundasınız. Tabi daha fazla sınıfa da ihtiyacınız var. Burada, daha fazla öğretmene teker teker maaş vermektense, neden daha iyi öğretmenlere fazla ödeyip iyi bir eğitim vaadetmiyorum diyebilirsiniz.’‘ diye konuşmasına devam eden Mathiew Chingos yenilikçi eğitim metodlarına saygı duyduğunu ekledi.


Yıllardır çok sayıda öğrenciyle dolu sınıfların zararları anlatıladursun, Nolfork’taki bir ilköğretim okulu, 69 kişilik mevcudu ve çocuklardaki öğrenme azmiyle inanılanın aksine başarı grafiğini her geçen gün artırıyor.

Öğretmenler de bu sınıflarda iş birliği halinde. Hangi eğitmenin konuyla ilgili daha fazla bilgisi varsa, dersi o devralıyor. Tüm sınıfa yayılan iş birliği duygusu belki dersleri daha gürültülü hale getiriyor ama bilgilerin akılda kalmasını kolaylaştırıyor.

ViDEO:


Kaynak: http://tr.euronews.com/2011/10/21/iyi-bir-egitim-icin-siniflarin-onemi

Mehmet Ali Doğan