Makaleler

Issız Bir Adaya Atanırsak Yanımıza Alacağımız 3 Şey…

Daha eğitim fakültesinden mezun olmadan başlar devlete atanma hayallerimiz. Çok az öğretmen adayı özel okullarda çalışmayı düşündüğünden veya farklı mesleklere yöneldiğinden KPSS ye girmeyi düşünmez. (Devlet kadrolarında ve özel okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin oranına bakılırsa %10 oranı yanlış bir tespit olmayacaktır.)

İlk hayali atanmak olan biz  öğretmenleri çoğu zaman hiç beklemedikleri sürprizler karşılar atandıkları yerlerde. Düşündüm de, öğretmenler için en şaşırtıcı ya da zorlayıcı durumlar neler olabilir acaba? Eve uzak okullar mı, sobayı yakmak zorunda olmak mı, okula gönderilmeyen çocukların takibi mi, terör korkusu mu, ailenin her an burun ucunda olan hasreti mi? Yoksa eğitim faaliyetlerini yapmak için gerekli olan materyallerin eksikliği mi? Belki de takım arkadaşı olması hayal edilen yöneticilerin anlamsız yönetim tarzları… Eminim sizler şu anda daha nicelerini sayıyorsunuzdur…

Lafı getirmek istediğim yer şurası… Aslında hemen şurası değil, uzaklarda bir yer… Issız bir ada…

Tom Hanks washed up on the beach of an island in a scene from the film ‘Cast Away’, 2000. (Photo by 20th Century-Fox/Getty Images)

Evet ıssız bir adaya atanırsak yanımıza ne alırdık?  Kıyısına yılda bir kez yolcu gemisi yanaşan bir adaya…30 öğrencisi olan, bir okula… Böyle bir okula atanırsak öğretmenliğimizi en iyi şekilde yapmak için nelere ihtiyacımız olurdu? Öğrencilerimizi en faydalı şekilde geleceğe hazırlamak için yanımıza ne alırdık? Şartları biraz kolaylaştırayım, öğrencilerimiz ile aynı dili konuşabiliyor olacağız.

Şimdi nelere ihtiyacımız olacağını düşünmeye başlayabiliriz:

Akıllı tahta, bilgisayar, ders kitapları, renkli kartonlar ve boya kalemleri, kulaklık, stickerlar, yerküre modeli, abaküs, sözlük, öğretmen dolabı, hikaye kitapları, robotik ve kodlama setleri, mesleki gelişim kitapları, saat…

Oluşturmak isteyeceğimiz bu liste şu anda görev yaparken de en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerdir muhtemelen. Çünkü hepimiz sınıfımızı bir yönüyle ıssız adamız gibi düşünebiliriz. Her eğitim yılı başında alınan eğitim ödeneğini ve yıllık sözleşmeleri, kıyımıza yılda bir kez yanaşan gemi diye hayal edebiliriz. Bu bakış açısıyla her eğitim yılı başında bir liste hazırlamalıyız. Her yıl değişen veya belli sabiteleri olan bir liste. Ve ıssız adamızda bize gerekli olacağını düşündüğümüz ne varsa yanımıza almalıyız. Tâ ki gemi yeniden adamızın kıyısına yanaşana kadar eğitim faaliyetlerini eksiksiz yürütebilelim.

Şimdi siz de bir liste yapın ve yorumlar bölümüne ekleyin lütfen… Gelecek yıl yanınıza alacağınız 3 şey ne olacak?