Mobil Uygulamalar

Google ile “Sanat ve Kültür”

Mobil cihazların uygulama dünyasında çoğu zaman öğretmenler ve öğrenciler için gerçekten faydalı bir uygulamaya denk gelmek çok zordur. Bugün, sizlere öğretmenler için gerçekten faydalı olabilecek bir uygulamayı tanıtmak istiyoruz:

Google Arts & Culture 

Google ile Sanat, Sanat Tarihi ve Kültür keşfine yelken açın…

Google Arts & Culture ile, Sanatçılar, malzemler, sanat akımları, tarihi olaylar, tarihi kişiler ve bunlarla ilgili mekanlara yenilikçi bir yöntem ile erişebiliyorsunuz. Bunlarla kalmayıp, bir sanat müzesini 360 derece inceleyebiliyor veya kullanacağınız sanal gerçeklik gözlüğü ile derinlemesine inceleyebiliyorsunuz. Google bu projesi ile Sanal Müze kavramına yeni bir bakış getirmiş…

Harika Bir Dizayn…

Kullanıcıların  konularla alakalı olan içeriklere çok toplu ve organize bir şekilde erişiyor olması, gerçekten araştırma yapanlar, öğrenenler ve meraklılar için inanılmaz bir kolaylık sergiliyor.

Örneğin, gotik sanat akımı ile ilgili bilgi edinmek istiyorsunuz. Bu sanat akımını seçtiğinizde bu sanat akımı ile ilgili bilgi ediniyor, bu sanat akımının örneklerini derinlemesine inceleyebiliyor, akımın önde gelen sanatçılarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebiliyorsunuz. İsterseniz, ilgili müzeleri veya yerleri sanal olarak gezip, akımda önemli yer tutan malzeme, obje ve nesneler ile ilgili de bilgi edinebiliyorsunuz.

Art Selfie Çok Başarılı…

Google, uygulamaya “Art Selfie” dediği bir özellik de eklemiş. Uygulama içerisinde selfie çekiyorsunuz ve size benzer sanat eserlerinde yer alan yüz hatlarını eşleştiriyor. Gerçekten çok keyifli bir uygulama 🙂

Tarih

Tarih konusunda da uygulama çok iyi çalışıyor. İlgi duyduğunuz veya hakkında bilgi edinmek istediğiniz tarihi olayları ve tarihi kişilerle ilgili derli toplu bilgilere erişmenin yanında, tarihi olaylarla ilgili sanat eserlerini inceleyebiliyorsunuz. Örneğin, 1.Dünya Savaşı ile ilgili bilgi edinirken, bu dönemin sanat eserleri ve ilgili hikayelere de erişebilmek gerçekten çok keyif verici.


Etrafınızdaki Müze ve Sergiler

Google Art & Culture ile etrafınızdaki müze ve sergilerle ilgili bilgi de edinebiliyorsunuz. İlgili müze ve serginin konumu, zamanı ve ilgili sanatsal aktivitelerle ilgili de bilgi de edinebiliyorsunuz.

Yine bölgenize özel, sanatçıların eserlerini incelemek de keyif verici. Yani, Haliç’i Tristam James Ellis’in çizimi ile sanat eserine dönüşmüş halini müzeye gitmeden ayrıntılı inceleyebiliyorsunuz.

Yukarıdaki, sadece iki görselli bir galeri. Kaydırmalarla uğraşmadan görsel olarak çekici düzenler oluşturmanın daha kolay bir yolu. Ayrıca, blok değiştiriciyi kullanarak galeriyi tekrar tek tek resimlere dönüştürebilirsiniz.

Herhangi bir blok bu hizalamaları seçebilir. Gömülü blok da bunlara sahiptir ve varsayılan olarak duyarlıdır:

Statik veya dinamik, dekoratif veya sade istediğiniz herhangi bir bloğu oluşturabilirsiniz. İşte bir alıntı bloğu:

Ek bloklar oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz veya projeye yardımcı olmakla ilgileniyorsanız, GitHub deposuna gidin.


Derslerinizde yer alan bir konu, sanat eseri veya tarihi olaylar ile derli-toplu bilgi edinmek ve öğrencilere derinlemesine araştırma yapmalarını sağlamak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Farklı disiplinleri bir arada sunuyor olması, öğrencilerin merakını tetiklediği gibi, yeni şeyler öğrenmeye de kapı açabilir. Aynı zamanda,  öğrencilerinize sanatı, edebiyatı, tarihi tanıtmak ve sevdirmek için bu uygulamaya ile çok güzel etkinlikler hazırlayabilirsiniz.

Takip Et