Eğitim Haberleri Video

Tefekküre Teşvik Eden Bir Eğitim Nasıl Verilmeli?

“Öğrenci görüşlerine önem verildiğini hissettiğinde güven ortamı oluşur ve böylece hata yapmamak adına risk almaktan çekinmez.”

Bir çok eğitim uzmanına göre bilginin sadece öğretmenden öğrenciye akması şeklinde yapılan dersler artık miadını doldurdu. Bu durumda, okullar eleştirel düşünmeyi nasıl teşvik edebilir?

Öğretmenlerine ve öğrencilerine bu yönde yardımcı olmaya çalışan Amerika’da Washington kentinin kuzey doğusunda Edgewood kasabasında Inspired Teaching adlı bir okuldayız. Farklı gelir düzeyinde insanların yaşadığı bu kasaba, bir kaç yıl önce başlayan yeniden imarlaşma planına kadar ABD başkentinin en fakir bölgelerinden biriydi.

Okulda ana okulundan 7. sınıfa kadar eğitim veriliyor. Okul, eğitimde kullandığı yeni yöntemlerden dolayı oldukça popüler. Burada öğretmenlerden talebelerin öğrenmesini desteklemeleri ve potansiyellerini maksimum derecede ortaya çıkarmaları için kolaylaştırıcı koçluk görevini üstlenmeleri isteniyor.

toy
http://3.bp.blogspot.com/–3IhTXuggZY/VPoMXC8qK1I/AAAAAAAAGkc/y8GY5UY2jrc/s1600/toy.jpg

Deborah Dantzler William, Inspired Teaching Okul Müdiresi:
“Bizim için önemli olan şey, çocukların doğal merakı ve yetenekleri ile okula gelmesidir. Çocuklar için en iyisi nedir? Onlara saygı duyulduğu nasıl gösterilir? Sınıfta seslerini nasıl duyurabiliriz ve bu düşüncelerinin önemli olduğunu nasıl gösterebiliriz?”

Sınıflarda küçük gruplar halinde eğitim veriliyor. Anaokulu öğrencileri dahi gelecekteki yetişkinler ve sorumlu vatandaşlar olarak eğitiliyor. Kelimenin tam anlamıyla, öğretmenler öğrencilerle aynı seviyede. Böylece saygı ve güven ortamı oluşturuluyor. Öğretmenler, talebelerin kararlarına saygı duyduğu sürece, talebeler de ellerinden gelenin en iyisini yapmak için sorumluluklarını kabul ediyor.

Jessica Hiltabidel, Program yöneticisi:
“ABD’de verilen geleneksel bir eğitim tarzı var. Bu resimde, öğretmen sınıfın önünde durur ve tahtaya bazı bilgiler yazar. Öğrenci de düşünmeden bu bilgileri defterine geçirir. Bizim yapmaya çalıştığımız ise öğretmenin bir düşünce kışkırtıcısı olması gerektiği. Tabi ki öğretmen öğrencilere nazaran müfredatı daha iyi bilir. Bu yüzden doğru soruyu sormak öğretmenin sorumluluğundadır. Öğretmen, öğrencileri sorgulamaya yönlendirecek, konuyu daha derinlemesine anlamalarına yol açacak bağlantılar kurmalarına yardımcı olmalı.”

Öğrenciler ve öğretmenler adına eğitimin en önemli bileşeni tefekkür ya da derin düşüncedir. Öğretmen talebelerinin çalışmalarında tefekküre yönelmesini zorlamalı. Okul da öğretmenleri uyguladıkları eğitim yöntemleri hakkında daha iyisi için yönlendirmeli. Bu kendi kendini denetleme süreci, öğretmenin sürekli öğrenme ve kendini sorgulamasını da kapsar.

Jon Berg, 1. Sınıf Öğretmeni:
“Bu okulda uygulanan yöntem bana farklı düşünme ve öğrencilerime öğretilmesi gerekenleri en iyi şekilde ele alma imkanını verdi. Öğrenciler, kendileriyle ilgilenildiğini, eşit olduklarını, görüşlerine önem verildiğini hissettiklerinde bu güven ortamı oluşturuyor ve böylece hata yapmamak adına risk almaktan çekinmiyorlar.”

Hata yapmak insana özgüdür. Öğretmenlere sürekli bu mesaj iletiliyor. Böylece, öğrenciler risk almak ve cesur olmak için rahat oluyor. Sonuç olarak öğrenciler sadece öğrenmiyor konuyu derinden kavrıyor.

Jay Banks, 1. Sınıf Öğretmeni:
“Onlara, öğrettiklerimize kendilerini vermelerini sağlıyoruz. Düşünmelerine, ve kendi öz fikirlerinin oluşmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onların hayal dünyalarına girmeye ve konu hakkında gerçekten neler düşündüklerini görmeye çalışıyoruz. Tüm bunların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bunlar okulu daha eğlenceli bir yer haline getiriyor.”

Okulda, çocukların entelektüel merak ve tutkularından ödün vermeden en üst düzeyde eğitim seviyesine ulaşılmaya çalışılıyor. Bu da hayat boyu eğitim anlamına geliyor.

Kaynak: http://tr.euronews.com/2016/02/19/tefekkure-tesvik-eden-bir-egitim-nasil-verilmeli/

Takip Et