TED-TEDx

Dünya Çocuksu Düşünmeye İhtiyaç Duyuyor

Dahi çocuk Adora Svitak dünyanın “çocuksu” düşünmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor…
Adora, yetişkinlerin çocuklara öğretmek kadar onlardan öğrenecekleri şeyler olduğunu kabul etmeleri durumunda, çocukların büyük düşlerinin büyük beklentileri hak ettiğini düşünüyor.

Adora Svitak’ın konuşmasından;

…Ve tekrar soruyorum, kimi gerçek dışı düşüncelerin gerçekten dünyanın ihtiyacı olan şey olmadığını kim söylüyor? Belki önceden muazzam şeyler planladınız, ama şöyle düşünerek kendinizi durdurdunuz: Bu imkansız ya da bunun için çok para gerekli ya da bunun bana faydası olmaz. Ne olursa olsun, biz çocuklar, sıra “neden yapmamalıyım”ı düşünmeye geldiğinde durdurulamayız. Çocuklar birçok ilham veren düşe ve ümitli düşüncelere sahip olabilirler, kimse aç kalmasın isteğim gibi ya da her şey bedava olsun ütopyam. Kaçınız hala bu tür hayaller kuruyorsunuz ve gerçekleşebileceklerine inanıyorsunuz?

…Bu arada yaşanmış bir hikayedir. Yetişkinlerin genellikle çocuklarının davranışlarına kısıtlama getirme alışkanlıkları olduğu görülüyor; okulda “onu,bunu yapma”dan, internet kullanmalarına kadar. Tarihteki örneklerine göre, rejimler kontrolü sağlamak konusunda korkuya kapıldığında daha baskıcı hale geliyorlar. Ve yetişkinler totaliter rejimler seviyesinde olmasalar da, çocukların kurallar konusunda söz hakkı ya hiç yok ya da çok az, konumlarımız gerçekten eşit olsaydı, yetişkinler gençlerin isteklerini göz önüne alırlardı ve onlardan ders alırlardı.

… Çocuklar büyüyor ve sizler gibi yetişkin oluyorlar. Gerçekten sizler gibi mi? Amaç, çocukları sizler gibi yetişkinler haline getirmek değil, sizin olduğunuzdan da daha iyi yetişkinler yapmak, sizlerin ne kadar iyi olduğunu da göz önüne alırsak bunun biraz zorlayıcı olduğunu anlayabiliyoruz, ama yeni nesiller ve dönemler bir öncekine oranla gelişip daha iyi hale geldiği için ilerleme meydana geliyor.

…Dünya yeni düşünceler ve liderler için fırsatlara ihtiyaç duyuyor. Çocuklar yol göstermek ve başarmak için fırsat bekliyor. Denklemi kurmaya hazır mısınız? Çünkü dünyanın problemi nesilden nesile geçen şeyler olmamalıdır.

 

Takip Et