EĞİTİM DÜNYASI ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ

Dijital Neslin Yeni Marifetleri

TED Antalya Koleji öğrencileri, “Astronomi ve Gökyüzü” web sitelerinden sonra, bu ay da YouTube kanallarını açmışlar.
Kurdukları WEB TV Kulübünün programı doğrultusunda gerçekleştirdikleri bu çalışma, “dijital neslin yeni marifetleri” şeklinde yorumlanıyor. Bilindiği gibi birçok televizyon programı, dizi, kurum ve kuruluşların olduğu gibi önemli kişilerin de sahip olduğu YouTube kanalları, videoların rahatça paylaşılmasına ve takipçilerinin bu videoları izleyebilmesine imkan sağlamaktadır.


TED öğrencileri de, kendilerine özel YouTube kanalları açarak, beğendiği videoları kendi kanalı içerisinde toplamışlar. Ayrıca, Türk Eğitim Derneği’ne (TED) özel playlist hazırlayan öğrenciler, TED’in tanıtım filmlerini de eklediler. Öğrenciler, kendi çektikleri ve hazırladıkları videoları da kanallarına ekleyeceklerini söylüyorlar. Öğretmenleri de sene başından beri yürütülen bu tür çalışmalarla, öğrencilere kendilerini teknoloji yardımıyla ifade etme fırsatı verdiklerini ifade ediyorlar.
Çalışmaların olduğu link: http://www.tedantalya.k12.tr/haber-detay/2011-2012/ted_web_kulubu_ogrencileri_video_sayfasi_actilar.php?go

Mehmet Ali Doğan