EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ

Sınıfta Daha çok sese mi ihtiyacınız var: O zaman Flipgrid!

Hepimiz çocukların videoları ne kadar çok sevdiğini biliyoruz değil mi?
Peki, neden videoların cezbedici gücünü sınıfta kullanmıyoruz?

Günümüz çocuklarının belki de en fazla vakit geçirdikleri platformlardan biri Youtube… Peki çocuklar Youtube’da ne yapmayı seviyor? Elbette onlara çok cazip gelen şey, öncelikle videolar ile öğrenmek. Artık merak ettikleri her konuda hızlı bir şekilde videolar ile öğrenebiliyorlar. Video izlemeyi sevdiklerinden daha çok belki de video çekmeyi seviyorlar. Hemen hemen karşılaştığınız her çocuktan kanallarına abone olmalarına yönelik davet alabilirsiniz. Çocuklar deneyler, oyuncak tanıtımı, oyun tanıtımı ve benzeri çok farklı videolar çekip, kanallarında yayınlıyorlar. Peki, bu kadar çok video içerik üretimine ilgi duyan çocuk varken, eğitimciler neden bu fırsatı değerlendirmiyor?

Flipgrid ile Sesi Yükseltin! 

Her bir öğrenciye söz hakkı vermek, konuşması için fırsat tanımak, fikrini rahatça, özgürce ifade etmesini sağlamak sınıf içinde belki de en çok vakit ayırmamız gereken şeyken, çok fazla vakit aldığından dolayı belki de en az vakit ayırdığımız uygulama oluyor.  Tüm öğretmenler şunda hem fikirdir ki, öğrencilere daha fazla söz hakkı vermemiz, onları konuşturmamız, fikirlerini ifade etmelerini sağlamamız gerekir.

İşte tam burada, harika bir uygulama bizi büyük bir sorundan kurtarıyor: Flipgrid!

Flipgrid, 180’den fazla ülkede, milyonlarca doktora öğrencisi, eğitimci, öğrenci ve aileler tarafından aktif olarak kullanılan, video tartışma ve geri bildirim verme platformudur. 

Öğrenciler paylaşır ve tartışır…

Flipgrid ile öğrenciler videolar ile paylaşır, tartışır, fikirlerini anlatır. Her öğrencinin bir fikri farklı bir sesi var. Bunları dinlemek, onlara geri bildirim vermek çok önemlidir.  Flipgrid ile öğrenciler kısa, otantik videolar kaydeder ve birbirlerinin videolarına cevap verebilirler. Eğitimciler videoları izleyebilir, öğrencilere anlık geri bildirimlerde bulunabilir ve hatta videolar üzerinden değerlendirme yapabilir.

Herhangi bir cihaz ile her yerde kullanın.

Öğrencileriniz herhangi bir akıllı cihaz, bilgisayar veya tablet ile kullanarak Flipgrid videoları çekebilir. Flipgrid ile ödevler, projeler verebilir, tüm öğrencilerinizin çalışmalarını puanlayabilirsiniz.

Peki Flipgrid sadece öğrenciler için midir? Elbette hayır. Öğretmen mesleki gelişim çalışmalarında veya bir konuyla ilgili beyin fırtınası yapmak için de Flipgrid kullanabilirsiniz…

Flipgrid’in nasıl kullanıldığını görmek isterseniz şu konuya göz atabilirsiniz: 

Takip Et