Tasarım Görsel Sanatlar TED-TEDx

Çocuklar İçin 5 Tehlikeli Şey!

Tinkering Okulu’nun (Tamircilik Okulu) kurucusu Gever Tulley, çocuklarınızın yapmasına izin vermeniz gereken 5 tehlikeli şeyi ayrıntılarıyla açıklıyor.

Gever Tulley; Çocuk güvenliğine yönelik kuralların ulaşabileceği çılgınlık seviyesinin sınırının aşıldığını, ABD’de üretilen ya da satışa sunulan herşeyi kaplayan plastik kılıfa çocuklarda boğulmaya yolaçabileceği, kahve fincanlarının üzerine içeriğinin sıcak olabileceğini bildiren uyarılar koyulduğunu anlatıyor.

Ve Gever Tulley soruyor:
Peki bu akım nerede sona erecek? Tüm köşeleri yuvarladığımızda ve her keskin objeyi dünyadaki sivri uçlu her şeyi ortadan kaldırdığımızda, çocuk keskin herhangi birşeyle karşı karşıya geldiği ilk anda veya yuvarlak plastikten oluşmayan herhangi birşeyle kendilerini yaralayacaktır. Bu sebeple güvenli olarak blirlediğimiz bölgenin sınırları daraldıkça, çocuklarımızın içinde yaşadığı dünyayla nasıl ilişki kuracağını öğrenme fırsatını yok ediyoruz. Ve her türlü çabamıza ve iyi niyetimize rağmen çocuklar her seferinde yapabilecekleri en tehlikeli şeyi yapmak için bir yol bulacaklar, nerede yapabilirlerse. Dolayısıyla kışkırtıcı başlığın aksine, bu konuşma çocuklarımızın güvenliği ve onların yaratıcı, özgüvenli ve içinde bulunduğu çevreyi kontrol edebilmelerini sağlayabilmek için yapabileceğimiz basit şeylerle ilgili…

Devamını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.


Alıntı:http://www.ted.com/talks/gever_tulley_on_5_dangerous_things_for_kids.html

Takip Et