Makaleler

Açsana Tabletini Evladım!

 

Fatih projesiyle ilgili ilk somut adım atıldı. Ellerinde tablet bilgisayarlarla gülümseyen çocukların gözlerindeki ışığı görünce hepimiz heyecanlandık.

Bu heyecanımız geçmeden halledilmesi gereken çok mühim birkaç husus var:
Bunlardan biri teknolojik altyapı. Karayollarındaki altyapı çalışmaları eksik olduğundan özellikle İstanbul’da; altınızdaki arabanın Ferrari mi, Şahin mi olduğu pek bir önem arz etmiyor. Yan yana, kardeş kardeş gidiyorsunuz.
Teknoloji altyapısıyla ilgili gerekli tedbirler alınmazsa, E-5 karayolunda yaşanan mutlak eşitlik sınıflara da yansıyabilir.
Eğitim ile teknoloji arasındaki ilişkiyi de iyi anlamak gerekiyor. Çünkü her geçen gün farklı senaryolar yazılmaya devam ediyor. Öğretmensiz okul, okulsuz eğitim vs.
Fantezi kurmak bedava. Ama ortada bir tek gerçek var. O da teknoloji geliştikçe, öğretmenin sınıf içindeki rolü ve etkinliği azalmıyor, bilakis daha da artıyor.
Bir bilgisayarın donanımı ne kadar güçlü olursa olsun, yazılım olmadan bilgisayar hiçbir işe yaramaz. Öğretmen de yazılım gibidir. Tahta istediği kadar akıllı olsun, eğitimin niteliğini belirleyen öğretmenin aklıdır. Diğer faktörlerin etkisi genel ortalamayı etkileyecek güçte değildir.
Bol para harcayarak eğitimde kaliteyi artıramazsınız. Hiç Katar’a okumaya giden, Dubai’de doktora yapan duydunuz mu? Zihniyet değişmezse, teknolojiye yapılan yatırım, öğretmenleri daha çok yatırmaktan başka işe yaramaz.
İndir sunumları, yansıt tahtaya, tıkla babam tıkla!..
Cem Yılmaz, hiçbir teknoloji kullanmadan sahnede tek başına konuşuyor, buna rağmen kalabalık kadrolardan oluşan dev bütçeli oyunlardan daha çok ilgi görüyorsa oturup biraz düşünmek lazım.
Bazen sayfaları sararmış, içinde tek bir fotoğraf bile olmayan siyah beyaz bir kitabı kendimizden geçerek okuyoruz.
Bazen de milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş bir Hollywood filmini beş dakika seyrettikten sonra sıkılıp kapatıyoruz.
Bir yazarın dediği gibi: “Edison ampulü keşfetti ama biz hâlâ en keyifli yemekleri mum ışığında yiyoruz.”
Fatih projesi Türk eğitim tarihinde bir dönüm noktası olabilir.
Ama bunu sağlayacak olan akıllı tahtalar veya tabletler değil bu cihazları akıllı bir şekilde kullanan öğretmenler olacaktır.

Salih UYAN
salih.uyan@ihlaskoleji.com
Türkiye Gazetesi
2 Mart 2012

Takip Et