Sınıf Yönetimi Video

Sınıf Ekonomisi: Kazan, Biriktir ve Harca!

3.sınıf öğretmeni Jen Saul, Sınıf Ekonomisi olarak adlandırdığı bu projesinde, sınıfındaki her öğrenciye bir numara vermiş. Bu numaraları sınıf tahtasının bir köşesine yazarak, bonus verdiği öğrencinin numarasının yanına bir çentik atarak bunları listeliyor. Bozuk para anlamına gelen bu çentiklerin madeni para olarak değeri gününe veya dersine göre öğretmen tarafından değiştirilebiliyor. Öğrenciler kazandıkları paraları kendi hesaplarında biriktiyorlar. Bu birikimlerin muhasebesini ise banka hesabı dedikleri, her öğrencide bulunan küçük bir not defteri ile sağlıyorlar.

310159800_640

Bayan Jen Saul, hazırladığı sınıf dükkanına yapıştırıcı, kalem, oyuncak vb. öğrencilerin ihtiyacı olabilecek yada ilgisini çekecek ürünleri koyuyor. Bu ürünlerin fiyatlarını da belirleyip, sınıfta bir yerde sergiliyor. Daha sonra öğrenciler banka hesaplarında (not defterlerinde) biriktirdikleri paralar ile sınıf dükkanında istedikleri ürünleri satın alabiliyorlar.

Bizim ilgimizi çeken şeylerden biri ise, dükkandaki ürünlerden bazıları;

* Öğretmen ile yemek yemek
* 15 dk legolar ile oynamak
* 15 dk bilgisayar kullanma
* Ödevi pas geçme

Bu uygulamanın öğrenciler tarafından sevildiği, öğrencilerin paraları tanımasına ve parayı günlük hayatta kullanmaya dair daha pratik bilgi sahibi olmasına fayda sağlayacağı hatta birikim yapmayı ve tutumlu olmayı öğretmesine de fayda sağlayabileceği düşünülebilir.

Takip Et