EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ

Okula Dönüş için 10 yeni Microsoft Teams özelliği

Microsoft Eğitim, etkileşimli sınıf deneyimleri oluşturmak için tüm dünyadaki eğitimcilerle birlikte çalışarak her gün yeni işlere imza atıyor. Ürünlerimizin merkezinde ise öğretmen ve öğrencilerin parlak fikirleri yer alıyor.

Okula Dönüş 2018 programında öğrenim enerjisini Microsoft Teams for Education‘a getirdiğimiz heyecan verici birtakım güncelleştirmelerle bir kez daha sunuyoruz. Büyük ölçüde dünyanın dört bir yanından öğretmen ve öğrencilerimizin yorulmadan yaptıkları çalışmalar ve bıkmadan verdikleri geribildirimler sayesinde, #MicrosoftEDU önümüzdeki eğitim yılında (ve sonrasında ) Teams’de kullanabileceğiniz 10 yepyeni özelliği duyurmanın heyecanını yaşıyor.

Öğretmen ve öğrencilerin, Office 365 Eğitim’in bir parçası olarak Teams ‘i ücretsiz kullanmaya başlayabileceklerini de unutmayın.

1- Dereceli puanlama anahtarı (Rubrik puanlama) kullanımda

Değerlendirmede şeffaflığı artıran yepyeni bir yöntem:

Eğitimcilerin güçlü geribildirimler vermelerini sağlayan araçları sunmak bizim için her şey demek. Onun için, dereceli puanlama anahtarının sizin için ne kadar önemli olduğunu dinledik ve hayata geçirdik. Bundan böyle her eğitimci dereceli puanlama anahtarını kullanabilir! Teams for Education’da entegre olarak bulunan dereceli puanlama anahtarı, öğrenciler açısından kendilerine verilen ödevlere şeffaflığın artırılmasına yardımcı olurken size de daha anlamlı geribildirimlerde bulunma olanağını tanıyor.

Bu geribildirim mekanizmaları öğrencilerin öğrenmelerine ve çalışmalarını geliştirmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, öğretmenlere de puanlamada tutarlı ve şeffaf bir yöntem sağlıyor. Şimdi, Teams içinde, dereceli puanlama anahtarınızla puanlama kriterlerinizi özelleştirerek verdiğiniz ödevleri beceri tabanlı notlayabilirsiniz.

2- Mobil Ödev deneyimi

Mobil uygulamaların öğrenciler ve öğretmenler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Onun için de iOS ve Android uygulamalarımıza hem öğrencilere hem öğretmenlere zamandan kazandıracak anlamlı yenilikler getirdik. Şimdi, uygulamayı başlattığınızda tüm ödevlerinize doğrudan erişebilir, tüm sınıflarınıza ait yaklaşan görevleri basit bir listede görebilirsiniz. Öğrenciler, doğrudan telefonlarında ödevleri üzerinde çalışabilir ve teslim edebilirler.

Öğretmenler de ister dışarda ister evde çalışsınlar, doğrudan uygulamalarımızın içinden yeni ödevler verebilirler. Öğrencilerinizin her zaman güncel ve zamanında çalışmasını sağlayabilirsiniz.

3- Ekip Arşivleme

Teams’i bir süredir kullanıyorsanız, geçmiş eğitim yıllarından biriken ve göz önünden kaldırmak isteyeceğiniz eski ekipleriniz mutlaka vardır. Şimdi bu ekipleri silmek yerine (sabit bir salt okunur konuma kaldırarak) arşivleyebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz anda bu konuma gidip geçmiş yıl içinde işlediğiniz konulara bakabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenin.

4- Ödevlerin tekrar (ve tekrar) kullanımı

Her gün Teams ile sınıfları için ders oluşturan öğretmenleri dinlemek bize mutluluk veriyor. Teams kullanan öğretmenlerin bugüne kadar milyonlarca ödev oluşturduklarını da biliyoruz. Bunu yaparken öğretmenler, öğrenim etkinliklerini öğrencileriyle paylaşacakları açıklamalar, ekler ve özelleştirmelerle geliştiriyor.

Peki bu ödevleri sonradan tekrar kullanabilmek güzel olmaz mı? Elbette olur. Onun için biz de güncel ve arşivlenmiş Class Teams ödevlerini yeniden kullanma yeteneğini sunmanın heyecanını yaşıyoruz.

5- Yeni Flipgrid uygulaması

Microsoft Teams, yaratıcılığınıza ivme kazandırırken eğlenceli özellikleriyle heyecan veren Flipgrid’den herkesin daha etkin yararlanacağı bir ortam sunuyor. #FlipgridFever ile bu cephede olan biteni siz de takibe alın!

Daha birkaç hafta önce #FlipgridLIVE etkinliğinde arkadaşlarımız, öğrencilerinizin parlak fikir ve çalışmalarını paylaşabilecekleri mükemmel alanı oluşturabileceğiniz yeni ve harika yeni özellikleri duyurdular. Rengarenk, güçlü ve emojilerle dopdolu Gridlere ve konulara göz atın! Bunlar dışında bir de yeni Flipgrid Kaydedici ve Yürütücü ile yaratıcılığı nasıl destekleyebileceğinizi görün.

Flipgrid topluluğu olarak gerçek anlamda harikayız: #BetterTogether. Tüm bu yeni özellikler doğrudan sınıfınıza, kadronuza veya Profesyonel Öğrenme Topluluğunuza entegredir. Flipgrid’in Microsoft Eğitim platformuna katılmasından sonra Flipgrid’i dünyadaki her eğitimci ve her öğrenci için tamamen ücretsiz yaptık! Flipgrid’i bugün deneyin.

6- Yeni Sınıf ve Eğitim Personeli için Not Defteri Sekme Uygulaması

Öğretmenlerin Microsoft Teams içinde Sınıf ve Eğitim Personeli için OneNote Not Defteri kullanırken zamandan daha fazla kazanmalarına yardımcı olmak için birkaç önemli güncelleştirme yayınlıyoruz. Öğretmenler, sekme menüsündeki “Defterleri Yönet” komutunu seçerek Sınıf ve Eğitim Personeli için Not Defteri’nin yeni ve gelişmiş ayarlarını doğrudan Microsoft Teams’in içinden kullanacaklar. Bunun dışında Sınıf Defteri araç çubuğunu da geliştirip, özellikle eğitim personeline yönelik olarak yeni bir Eğitim Personeli için Not Defteri araç çubuğu ekledik. Ayrıca, sayfa dağılımı da şimdi Teams masaüstü uygulamasında tam olarak destekleniyor!

7- Buluta kayıt

Teams’de yerleşik olarak bulunan ve Microsoft Stream üzerinde çalışan görüntülü toplantı özelliği, öğretmen toplantılarından çevrimiçi öğrenci görüşmelerine kadar her tür işbirliğini kolaylaştırıyor. Hiç katıldığınız bir toplantıyı veya çevrimiçi dersi kaydetmek istediğiniz oldu mu? Şimdi, kullanıcılar otomatik ses-yazı dönüşümü ve zaman kodlama kullanarak tek bir tıklamayla toplantıları bulut depolama alanlarına kaydedebilirler. Ekip üyeleri kayıtları altyazılı olarak görüntüleyebilir, konuşmalar içinde arama yapabilir ve toplantının tamamını veya bir bölümünü yeniden yürütebilirler.

8- Koyu Renk Modu

Gözleri rahatlatır, çalışmayı destekler. Etkili bir yeni görünüm olan koyu renk modu, okul ödevlerine odaklanmanıza yardımcıdır. Tanıdık açık renkli görünüm, yeni koyu renk modu veya yüksek karşıtlık modu arasından kendinize uygun olanını seçebilirsiniz.

9- Teams mesajlarında Tam Ekran Okuyucu (yakında yayınlanacak)

Öğretmenler Tam Ekran Okuyucu‘nun, okuma öğrenenlere ve ders programında öngörülen seviyede okumakta güçlük çekenlere güven aşılama gücüne hayran kaldılar. Tam Ekran Okuyucu deneyimini Teams’e getirmek bize büyük bir mutluluk veriyor! Önümüzdeki haftalarda eklendikten sonra Tam Ekran Okuyucu’yu Teams’de herhangi bir mesaj ile kullanabilirsiniz.

10- Ödevler içinde Formlar

Teams’deki Ödevlere yakında yeni bir arkadaş geliyor: Microsoft Formlar. Bu ay içinde yeni Ödevler ve Formlar entegrasyonunu yayınlıyoruz. Ödevler uygulamanızın içinden değerlendirmeleri kolayca dağıtabilecek, ardından Formları kullanarak otomatik notlama, geribildirim ve puanlama bildirimleri gönderebileceksiniz.

Ekstra özellik: Veliler/anne babalar için e-posta özetleri (yakında yayınlanacak)

Yakında veliler öğrencilerinin ilerlemelerini yakından izleyebilecekler. Yeni bir özellik olan e-posta özetleri ile, veliler bir önceki haftanın ödevlerine dair ilerlemeleri bir bakışta görebilecekler.

Harika değil mi! Teams ateşi devam ediyor. Bu sonbaharda daha fazla duyurumuz olacak. Microsoft Eğitim hesabını izlemeyi ihmal etmeyin.

Teams ile çalışmaya bugün başlayın, öğrenciler ve öğretmenler için ücretsizdir.

Teams’ın derslerinizi nasıl destekleyebileceğini bu videolardan öğrenin!

Aşağıdaki konularda detaylı bilgi alabilmek için siz de bu sayfayı ziyaret edin; dosya paylaşımından ödev oluşturmaya sınıfınızda işbirliğini artıracak eğitim videoları ile Teams’i etkin bir şekilde kullanın.

Kendi yönteminizle, düzenli çalışın

Öğrencilerinizle birlikte ya da kendi başınıza özel dosyalar üzerinde çalışın.

Ekipler ve kanallar nedir?

Öğrenim sonuçlarını desteklemek için sınıf alanlarını özelleştirin.

Sınıf konuşmalarına katılın

Tartışmalara katılın, öğrenci mesajlarını yönetin, sınıf duyuruları gönderin.

Ödev oluşturun

Kişiselleştirilmiş ödevler oluşturun, farklı derslere ait çalışmalarınızı kolayca bulun.

Geribildirim döngüsünü tanıyın

Öğrencilerin yaptıkları çalışmaları notlayın, öğrencilerinize gönderin, düzeltme yapmalarını isteyin.

Dosyaları kaydedin ve paylaşın

Dosyaları bulun, konuşmaların içine koyun, dersler üzerinde çalışın ve daha sonra paylaşın.

Uygulamalarınızı kullanın

Office 365 dosyaları üzerinde çalışın ya da sık kullandığınız sınıf uygulamalarınızı ekleyin.

İstediğiniz anda toplantı düzenleyin

Yakınınızdaki veya uzaktaki meslektaşlarınızla herhangi bir konuşmayı toplantıya dönüştürün.