EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ Makaleler

Öğrencilerde Sosyal Medya Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Genç nesillerin internet ve sosyal medya üzerindeki eğilimleri ve hızlı adaptasyonları her zaman dikkatimi çeken unsurlardan olmuştur. Gelişme çagında olan bu öğrencilerin büyük çoğunluğu gelişim süreçleri içerisinde yer alan  ve gerçek yaşam içerinde karşılaşabilecekleri durumlarda nasıl bir tepki vereceklerini bilmiyorlar. Bu sebeplede ebeveynler ve biz eğitimciler bu süreçte onların yanında bulunarak karşılaşabilecekleri sıkıntılarda onlara yardımcı olurken, onları sosyal ağları kullanırken yalnız bırakabiliriz.

Biz onların toplum içerisindeki diğer bireylerle olan ilişkilerinde onlara yardım ederken ve her zaman doğru olan davranışı  yapmalarını tavsiye ederken acaba sanal dünyadaki davranışlarında onları yalnız mı bırakıyoruz? Çocuklarımız gerçekten yapmaları gerektiği gibi mi davranıyorlar yoksa bizler neler olduğunu bilmediğimizden herşeyin doğru olduğunu mu düşünüyoruz.

Social-Media-Workshops-Kids

Öğrencilerimizin çoğunun yer aldığı bu sosyal ağların kötü olduğunu ve kullanmamaları gerektiğini söylemiyorum. Hatta doğru kullanıldığında eğitimsel araçlara da dönüşebilirler. Fakat herşeyde olduğu gibi doğru yönlendirme olmaz ve amacının dışında kullanılısa farklı problemlere kapı açabilir. Malatya’da bir üniversite öğrencisinin başına gelenlerde olduğu gibi. Facebook’taki arkadaşlarının yaptığı şakalara ve söyledikleri sözlere dayanamayarak intahar eden üniversite öğrencisinin başına gelenler gibi.

Bizler eğitimciler oalrak özellikle ilkokul çağından itibaren öğrencilerimize online ortamlardaki mevcudiyetimizi, bizleri orada nelerin beklediğini ve sorumluluklarımızın neler olduğunu öğretmemiz gerekmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1- İnternette yayınladığın herhangi bir içeriğin daima orada olacağının öğretilmesi

2- Sosyal ağları kullanırken kişisel bilgilerini nasıl muhafaza edecekleri ve profillerinini güvenlik ayarlarının nasıl ayarlanacağının öğretilmesi.

3- Hangi sitelere gittiklerinin, neleri okuyup ve neleri paylaştıklarının farkında olmaları.

4- Öğrencilere akıllı telefon kullanımında dikkat etmeleri gerekenleri öğretmek.

5- Bu platformlar üzerinden herhangi bir problem yaşadıklarında kimlerle temasa geçmeleri gerektiğinin öğretilmesi.