EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ Genel Mobil Uygulamalar

iTunes U’daki İlk Türk Üniversitesi

Yaşam Boyu Eğitim vizyonuyla her yaştan insana eğitim imkanı sunan Anadolu üniversitesi, ürettiği kaliteli içeriği tüm dünyaya yayma misyonunda başarılı olabilmek için teknolojiyi yardımıyla, ürettiği içeriği paylaşmayı sürdürüyor. iTunes U Harward Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin içerik paylaştığı, etkin kullandığı ve yaygın bir platform olması nedeniyle Anadolu Üniversitesi tarafından tercih edildi. İsteyen herkes iTunes U üzerinden Anadolu Üniversitesi açık ders yayınlarına 28 Şubattan itibaren erişebilecek.

1362070280_itunesuauhbr

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın “Dünya Üniversitesi olma vizyonu doğrultusunda açık ve örgün öğretim sistemini tepeden tırnağa değiştirdik. küreselleşme ve bilgi iletişimi teknolojisindeki hızlı değişime bağlı olarak eğitim ve öğretimde büyük bir zihniyet değişimi yaşandı.” dedi. Prof. Dr. Aydın, Anadolu Üniversitesi olarak Yaşam Boyu Eğitim ve Global üniversite vizyonu ile bütün kitaplarımızı elektronik ortamda herkese sunmak üzere e-öğrenme seferberliği başlatıldığını hatırlatarak, Teknolojik alt yapının yenilendiğine dikkat çekti. Rektör Aydın, Çalışmalar sonucunda 150 zenginleştirilmiş kitap geliştirildiğini, dünya devi Apple ile işbirliği yaparak kitapların iTunes U platformuna aktarıldığını ifade etti. Prof. Dr. Davut Aydın Anadolu Üniversitesi’nin bu girişimi ile bugüne kadar Türkiye’den hiç bir üniversite ya da kurumun girmediği bu platforma giren ilk Türk üniversitesi olduğunu vurguladı.

Üniversitenin iTunes U sayfası, konularla iliştirilmiş videolar ve bu videoları destekleyen dökümanlar ile 50’yi aşkın ders içermekte; bunun yanında Açık Sınıf, İngilizce ve üniversite tanıtım videolarının bulunduğu 40’ı aşkın koleksiyon barındırıyor. Öğrenciler, derslere ve koleksiyonlara abone olarak eklenen güncel materyallerden yararlanabilecekler, her türlü eğitim malzemesine yorum yazarak başkalarının fikirlerinden de yararlanabilecekleri bir sosyal eğitim ortamda kendileri geliştirebilecekler.

Kaynak : Anadolu Universitesi  E-Gazete

@arifkazanci