EĞİTİM DÜNYASI Genel

Eğitimcilerin Karakterine Uygun Tatil Değerlendirme Önerileri

Öğretmenlerin heyecanla beklediği önemli anlardan biri daha, yarıyıl tatili başladı. Yarıyıl tatilinde öğrencilere değişik görevler verildi. Kimi öğretmenler öğrencilerine sadece kitap okuma, özet çıkarma gibi görevler verirken, kimi öğretmenler de öğrencilerine tatilin günü gününe yapılaması koşulu olan ödevler vererek, “Dönüşte de kontrol edeceğim haa” diye tenbihte bulundu. Elbette, her öğretmene, sınıf ve öğrencinin durumuna göre verilecek görevler, yapılacak çalışmalar değişebilir. Bunlara karşı değiliz. Bizim dikkati çekmek istediğimiz husus farklı. Öğrencilerin tatili boş geçirmeyeceklerine kesin gözle bakabiliriz, peki biz öğretmenler tatilde neler yapmalı, tatili nasıl değerlendirmeliyiz? Yoksa, tatil dönüşü öğretmenler odasında zümre arkadaşımıza “Gene bomboş gelmişler ayol, hiç kitap açmamışlar” diye yakındığımız öğrencilerin, “Bizim öğretmen tatilde gene yatmış.” diye düşünmeyişi/düşünemeyişi mi bizi rahatlatıyor? Peki gerçekten öğrencilerimiz bizi bu şekilde mukayese edebilseydi? Tatil öncesi ve tatil sonrası öğretmeni? Kim bilir nasıl sonuçlar çıkardı değil mi?

Şimdi bunları daha sonra yine düşünmek üzere geride bırakarak, profilinize göre, hissettiklerinize göre sizlere bir dizi tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız. Tabi bunun için önce profilinizi belirlemeniz gerekecek. 🙂

Profilini seç, önerini kap;

 

Özgür ve Gezgin;

gezgin

Öncelikle, “Ben tatil boyunca sadece gezeceğim, fotoğraf çekeceğim.” diyorsanız, bu öneriler size gelsin. Tatilde, bol bol fotoğraf çekebilir, çektiğiniz fotoğraflardan, gezdiğiniz-gördüğünüz yerlerden öğrencilerinize müthiş ilgi çekici bir görsel sunu hazırlayabilir, hatta bir kaç öğrencinizden de aynısını isteyerek, tatil dönüşü okulun ilk günlerini sınıfınızla beraber çok eğlenceli sunumlar ve bilgi paylaşımıyla geçirebilirsiniz. Sitemizdeki kitap önerileri kategorisine bakıp, bu kitapları da tatil boyunca okuyabilirsiniz. Ayrıca, tatil boyunca akıllı telefon veya tabletiniz de yanınızda olacaksa, “Instagram” vb. uygulamalar ile de fotoğraflara farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

Yine akıllı cihazları yanında taşımayı düşünen eğitimciler için, size önereceğimiz şu konulara da bakarak, eğitim dünyasından her an haberdar olarak, mesleğinizdeki trendlerden kopmadan tatilinizi verimli geçirebilirsiniz.

Yorgun ve Üşengeç

yorgun

Gerçekten bütün dönem çok efor sarfettim. Kendimi yorgun hissediyorum. Birazcık dinlenmeye de ihtiyacım var, bütün tatil evde pineklerim, diyorsanız bunu gerçekten hak ettiğiniz için söylüyorsunuzdur. Peki, sizi daha fazla zorlamıyoruz. Tatilinizi harika eğitim filmleri izleyerek, faydalı kitaplar okuyarak geçirmeniz için, size aşağıdaki kategoriye göz atmanızı tavsiye ediyoruz;

Film-Kitap Tavsiyeleri

Elbette, EgitimTrend’i Facebook ve Twitter üzerinden de takip etmeyi ihmal etmiyorusunuz.

 

Girişimci ve Teknolojikidealist

Eğer tatilin şu ilk günlerinde kendinizi hala enerji dolu, girişimci ve hala idealist olarak tanımlayabiliyorsanız, tatil sizin kendinizi geliştirmeniz için büyük bir fırsat olacaktır. Bunun için, aslında sizin profilinizdeki öğretmenlere çok fazla tavsiye gerekmediğini bilsek de, biz bir iki öneri sunmak istiyoruz.

Tatilde, EğitimTrend’i elbette takip edeceğinizi biliyoruz. Bunun yanında, http://www.vitaminogretmen.com/videolar/ http://www.yenilikciegitim.com/ ve http://www.ted.com gibi siteleri takip etmenin yanında farklı etkinlik örneklerine ulaşabileceğimiz Öğretim Yöntemleri kategorimizi de takip edebilirsiniz.

Ayrıca, boş durmadığımızı, tüm ekibimizle beraber çalışmalarımıza devam ettiğimizi, yeni yazılarımızla sizlerin karşısına tatilde daha sık çıkacağımızı belirtiyor ve bizleri sadece takip etmenizi değil, bizimle önerilerinizi, fikirlerinizi ve çalışmalarınızı paylaşmanızı istiyor, sayfanın alt kısmına yorumlarınızı beklediğimizi hatırlatıyoruz.

Sert ve Öfkeli

sertveeski

Yani, “Bana Dokunmayan Yılan Bin Yaşasın” “Eski köye yeni adet getirmeyin” profiliyseniz, -aslında bu profildekileri bu makaleyi muhtemelen göremeyeceklerini bilsek de 🙂 listeye ekliyoruz- bilgi paylaşımının çoğaldığı, özellikle de öğretmen paylaşımlarının artıp, motivasyonun, heyecanın doruk noktasına ulaşmaya başladığı bu yüzyılda, siz hala bana “dokunmayan yılan bin yaşasın” “Eski köy yeni adet getirmeyin” diyerek direnmeye devam ediyor, tepkinizi ortaya koyarak kafanızı kuma gömmeye çalışıyorsanız, sadece kafanızı kuma gömmeyin, tebeşirinizi ve silginizi de gömün…

Takip Et