Makaleler

Eğitim Ortamındaki Işık Miktarı Öğrenmeyi Etkiler Mi?

Güney Amerika’da 60 binden fazla okul elektrik sorunu yaşıyor. Ancak yeni başlatılan bir proje sayesinde kırsal kesimlerdeki okullara ışık sistemleri inşa edildi. Öncelikle Dominik Cumhuriyeti’ne gittik.

Ibero Güney Amerika Ülkeleri Eğitim Organizasyonu’nun 2012 yılında başlattığı ‘Öğrenmek için Işık’ adlı projesiyle elektriği olmayan okullara güneş paneli sistemleri kuruyor.

Bu proje sayesinde şimdi ülkenin 500 eğitim merkezinin artık güneş panelleri, bilgisayar ve internet erişimi bulunuyor.

Program Afrika kökenli ve yardıma muhtaç yöre halkına öncelik veriyor. Asıl hedef, şehirden çok uzakta olan okulu bırakma oranı yüksek bölgelerdeki eğitim kalitesini artırmak ve yörenin gençlerine yardım etmek.

Okul, bu proje sayesinde tüm yöre halkının buluşma ve kalkınma noktası aynı zamanda da halkın dış dünyaya açılan kapısı olmuş. Yetişkinlere de eğitim kalitesini artırmak için bu sayede fırsat doğmuş.

Programın başarısı dikkat çekiyor. ‘Öğrenmek için Işık’ programının uygulandığı bölgelerde okulu bırakma oranı büyük oranda azalmış. şehirden uzak köylerin kalkınması için bu proje iyi bir fırsat.

p1592145_004_mdlg

 

Almanya’da okullarda kullanılan ışık sistemleri eğitim kalitesini artırıyor

Işık, öğrenme seviyesini etkiliyor. Bilim adamlarına göre ortama uyum sağlayan ışık miktarı, öğrencilerin öğrenme kabiliyetini artırıyor. Gençler bu sayede daha az hata yapıyor ve hiperaktiflik azalıyor. Bu araştırmamız için şimdi Almanya’ya gidiyoruz.

Hamburg’da kapalı ve yağmurlu bir Pazartesi günü… In-der-Alten-Forst Okulu öğrencileri yavaş yavaş okula gelmeye başladı. Çocukların yüzünden adeta uyku akıyor. Öğretmen Diana Kleinicke 3 B öğrencilerini derse hazırlamak için sınıftaki ışık ortamını değiştiriyor.

Diana Kleinicke, Öğretmen: ‘‘Mavimsi ışık sayesinde öğrenciler daha iyi konsantre oluyor. Öğrencileri ayakta tutabilmek için sabah erken saatlerinde 20 dakika boyunca bu ışığı açıyoruz. Göz bebeklerinin büyüdüğünü görüyoruz çünkü bu görsel bir etki.’‘

Burası dinamik ışık sistemiyle donatılmış Almanya’daki tek okul… Aktif ışık modu harici üç ayrı ışık şekli daha bulunuyor. Diğer ışık modları da karartılıp daha da aydınlatılabiliyor.

Öğretmen Diana Kleinicke ışık modunu günde 15 kere değiştiriyor. Bu uygulamanın faydaları Hamburg Üniversitesi Eppendorf Kliniği tarafından doğrulanmış. Işık modları derslerin içeriğine göre değiştirildiğinde öğrenciler yüzde 75 oranında daha az hiperaktif olmuş ve yüzde 45 daha az hata yapmaya başlamış.

Araştırmalara göre sadece ışığın parlaklığı değil, renginin de büyük etkisi olduğu saptandı. Eğer ışık parlak ve mavi tonlardaysa, vücut kortizol hormonu salgılıyor ve bu sayede öğrenciler daha randımanlı ve üretken çalışıyor.

Bilimsel veriminin kanıtlanmış olmasına rağmen dinamik ışık sistemlerini çok az sayıda okul kullanıyor. Bilim insanları bu duruma anlam veremiyor.

Kaynak: http://tr.euronews.com/2016/02/05/egitim-ortamindaki-isik-miktari-ogrenmeyi-etkiler-mi/

Görsel: http://blog.verilux.com/wp-content/uploads/2016/01/p1592145_004_mdlg.jpg

Takip Et