Makaleler

Daha Emekleyemiyor, Ama iPad Kullanıyor!

Bu ve benzeri sözleri çok sık duyuyoruz değil mi? Ebeveynler çocuklarının tablet veya akıllı telefon kullanımlarını anlatırken çoğu zaman bunun büyük bir maharet olduğunu düşünüyor. Peki gerçekten öyle mi?

Çok küçük yaşlarda ekrana maruz kalmanın etkilerine yönelik henüz net bulguların olduğu bir araştırma yayımlanmamış olsa da akıllı cihazların kullanımına yönelik araştırmalar yapılıyor, sonuçlar açıklanıyor.

Bunlardan biri de yakın zamanda, bu alanda çalışan dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Common Sense Media tarafından yayımlandı.

Artık minik parmaklar, küçük ekranlarla çok daha fazla zaman harcıyor.

Common Sense Media tarafından yapılmış, özellikle 8 yaş ve altı çocuklarla ilgili olan bu raporda, Amerika’daki çocuklu ailelerin %98’inde tablet, akıllı telefon gibi mobil cihazlara sahip olduğu tespit edilmiş. Bu oranın altı yıl önce yapılan araştırmalara göre %52 arttığına işaret ediyor. Ayrıca, çocukların bu cihazlarla geçirdiği vaktin de ciddi oranda arttığı tespit edilmiş:

2011’de günde 5 dakika, 2013’te günde 15 dakika, 2017’de günde 48 dakika akıllı cihazlar vakit geçiren çocukların %42’si kendi tablet cihazlarına da sahipler.

Araştırmacılar ve uzmanlar, bu cihazların özellikle küçük yaşlarda kullanımlarının çocukların beynini, sosyal ve duygusal gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyor.

https://www.commonsensemedia.org/zero-to-eight-census-infographic

Ülkemize baktığımızda, TÜİK’in açıkladığı verilere göre internet erişimi olan hanelerin sayısı ile beraber bireylerde bilgisayar kullanımı ve internet kullanımı her yıl artmakta.

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21779

 

Bu verilere dayanarak, (veya çevrenizde gözlem yaptığınızda da bu sonuca ulaşabiliyorsunuz) söyleyebiliriz ki küçük yaşlardaki çocukların akıllı telefon, tablet gibi cihazları artık daha sık kullanmaya başladığı aşikar. AVM’lerde bebek arabalarında oturan çocukların çoğunun elinde telefon veya tablet görüyoruz. Veya restoranlarda, toplu taşıma araçlarında, ev ziyaretlerinde ailelerin küçük yaşlardaki çocukları meşgul etmek için ellerine cihazları verdiklerini artık daha sık görüyoruz. İleride bunun nasıl sonuçlar doğuracağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

 

Kaynaklar & Linkler
http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=21779

https://www.commonsensemedia.org/blog/kids-screen-time-shifts-dramatically-toward-phones-and-tablets

https://www.commonsensemedia.org/sites/default/files/uploads/research/0-8_executivesummary_release_final_1.pdf

https://www.commonsensemedia.org/research/the-common-sense-census-media-use-by-kids-age-zero-to-eight-2017

https://www.commonsensemedia.org/zero-to-eight-census-infographic

https://ww2.kqed.org/mindshift/2017/10/19/young-children-are-spending-much-more-time-in-front-of-small-screens/

Görsel Link: https://blog.chocchildrens.org/wp-content/uploads/2016/12/shutterstock_273106466-1038×576.jpg

Takip Et