Sosyal Dersler
0

Eğitime Düşünsel Yolculuk: Türkçe Eğitimi Fikir Atölyesi

Türkçe eğitimi, çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Ana dilimiz olduğu için pek de dikkat edilmemektedir. Ancak bu dikkatsizlik dinleyemeyen, konuşamayan, okuyamayan ve yazamayan birçok insanın yetişmesine sebep olmaktadır. Ve bu dikkatsizlik temelde iki beceriyi tehdit etmektedir: anlamak ve anlatmak.

Türkçe eğitiminin gözden geçirilmesi kaçınılmaz bir ihtiyaçtı ve bu konuya farklı açılardan bakacak insanların bir araya gelmesi ihtiyaç olarak görülmekteydi. Ancak Türkçe eğitimini yeniden düşünebilecek ortamların eksikliği dikkat çekmekteydi. Bu sebeple Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde görevli iki araştırma görevlisi, Türkçe Eğitimi Fikir Atölyesi adı altında bir uygulamayı hayata geçirdiler.

Fikir Atölyesi Afiş_001

Niçin Fikir Atölyesi:

Genelde fakültelerde rutin bir eğitim hayatı vardır. İster istemez öğretmen adayları, bu durumdan etkilenmektedir. Rutini kırmak ve süreçte öğretmen adaylarında heyecan oluşturmak için fikir atölyesi. Bir dersin sınırları vardır ve bu sınırlar öğretmen adaylarının belirli kalıplara sıkışmalarına neden olmaktadır. Sınırsız eğitim için fikir atölyesi. Herkesin bir fikri vardır ve bunlar insanlık için çok değerlidir. Öğretmen adaylarının fikirlerinin özgürce paylaşılması için fikir atölyesi. Eğitimi sınıftan kurtarıp hayatın içine taşımak için fikir atölyesi. Düşünen ve fikirlerini hayata geçirebilen öğretmenlerin yetişebilmesi için fikir atölyesi. Farklı fikirleri hoş görmek ve anlamak için fikir atölyesi.

Fikir Atölyesi Bize Ne Öğretti:

İlk fikir atölyesine, bir öğretmen adayı katıldı. Acaba başlamadan bitecek mi diye düşünüyorduk. Ancak 2. fikir atölyesini gerçekleştirince 9 öğretmen adayının katılması bizi diriltti. Öğretmen adaylarının katılımı ve tepkileri fikir atölyeleri devam etmeli sonucunu doğurdu. Biz de öğrendik ki, öğretmenler bir şeyler yapmak veya bir şeyleri değiştirmek istiyorsa, süreçte niceliğe önem vermemeli ve sabırlı olmalı. Fikir atölyeleri, her derse yönelik yapılabilir ve öğrencilerin eğitime yönelik algıları bu atölyeler sayesinde değişebilir.

Zıpla Cesaretim Yok Karikatür

Biz inanıyoruz ki rutinin oluşturduğu dar ortamlardan öğretmen adayları da rahatsızlık duyuyor. Ve bunu aşmak için onların sadece küçük bir adım atması gerekiyor. Bu ilk adımın,  farkına varmalarını istiyoruz. Genetik bir hastalık haline gelen o ilk adımı atamamanın onları kısıtladığını fark ettirmenin önemi derinden hissedilmektedir. Öğrencilerin özgün düşüncelerinin paylaşılması ve ortak bir fikir havuzu oluşturulması için uygulamaya değer bir etkinlik olduğu düşünülmektedir.

Gürkan Tabak

Erciyes Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünde araştırma görevlisiyim.Teknoloji kullanımı ile her öğrencinin ilgisinin çekilebileceğini vederslerin hem eğlenceli hem de etkili hâle geleceğini düşünüyorum. Teknoloji destekli anadili/yabancı dil öğretimi ilgi alanlarımın başında gelmektedir.
Paylaş:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest

Yazar: Gürkan Tabak

Erciyes Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünde araştırma görevlisiyim. Teknoloji kullanımı ile her öğrencinin ilgisinin çekilebileceğini ve derslerin hem eğlenceli hem de etkili hâle geleceğini düşünüyorum. Teknoloji destekli anadili/yabancı dil öğretimi ilgi alanlarımın başında gelmektedir.

0 Yorum

Yorum Yazın

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen Yorumu Göndermeden Önce Aşağıdaki Soruyu Cevaplayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.